Project Description
Adaptacja podziemi Katedry Polowej WP na Muzeum Ordynariatu Polowego – Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy
Adres inwestycji: ul. Długa 13/15 (Śródmieście)
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca: AMP Sp. z o.o.
Muzeum Ordynariatu Wojska Polowego bezpośrednio połączone z przestrzenią Katedry Polowej WP, to nowoczesna placówka. Odpowiada wymogom współczesnego muzealnictwa oraz oczekiwaniom przyszłych gości Muzeum, przede wszystkim młodzieży.
Świątynia ta w krajobrazie Warszawy odgrywała i odgrywa obecnie znaczącą rolę. W tym miejscu upamiętniane są ważne wydarzenia z historii polskiej wojskowości i martyrologii wojennej, tu przez lata gromadzone były pamiątki związane z kapelanami wojskowymi i wybitnymi postaciami związanymi z polskim Kościołem. Podczas II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego to właśnie Katedra Polowa WP odegrała znamienną rolę w dziejach Starego Miasta i ul. Długiej, przy której, zaledwie kilka metrów od kościoła mieścił się spacyfikowany przez Niemców szpital powstańczy.
Zadaniem Muzeum jest przedstawienie historii i roli, jaka odgrywają kapłani w dziejach oręża polskiego. Wystawa opowiada dzieje kapelanów wojskowych od początku ich działalności do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Zwiedzający w podziemiach katedry mogą obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, wysłuchać opowieści i wspomnień, przeczytać opisy na Ipodach. Na wystawie znajduje się również oryginalnych eksponatów, które zostały umieszczone w specjalnych oszklonych gablotach. W zbiorach przeważają: ołtarze polowe, różańce wykonane przez żołnierzy, fotografie, odznaczenia, ornaty, mundury.
Wystawie towarzyszy dźwięk i oświetlenie punktowe. Ekspozycja zaaranżowana została na powierzchni ok. 250 mkw. Amfiladowo połączone ze sobą piwnice odpowiadają wymogom współczesnego muzealnictwa. Komfortowe warunki przechowywania zbiorów zapewnia instalacja systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do obsługi turystów zagranicznych.
Muzeum Ordynariatu Polowego składa się z trzech stref funkcjonalnych:
- wejścia w rejonie parteru z prawego przedsionka bocznego Katedry,
- strefy szatniowo-sanitarnej w piwnicy z toaletą dla niepełnosprawnych,
- ekspozycji stanowiącej jedno pomieszczenie złożone z układu łączonych otwartymi przejściami komnat.
Właściwe warunki przechowywania zbiorów zapewnione zostaną dzięki instalacji systemu wentylacyjno – klimatyzacyjnego z wysokim reżimem czystości, temperatury i wilgotności.
Nowopowstała instytucja kultury wzbogaca ofertę kulturalną Warszawy i całego regionu. Ze względu na swój wyjątkowy charakter jest dodatkowym punktem programu dla wycieczek i turystów indywidualnych.
Inwestor:
Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor Zastępczy:
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca:
AMP Sp. z o.o.