Project Description

Adaptacja podziemi Katedry Polowej WP na Muzeum Ordynariatu Polowego – Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

Adres inwestycji: ul. Długa 13/15 (Śródmieście)
Inwestor: 
Miasto Stołeczne Warszawa
Inwestor zastępczy: 
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Generalny Wykonawca: 
AMP Sp. z o.o.

Muzeum Ordynariatu Wojska Polowego bezpośrednio połączone z przestrzenią Katedry Polowej WP, to nowoczesna placówka. Odpowiada wymogom współczesnego muzealnictwa oraz oczekiwaniom przyszłych gości Muzeum, przede wszystkim młodzieży.

Świątynia ta w krajobrazie Warszawy odgrywała i odgrywa obecnie znaczącą rolę. W tym miejscu upamiętniane są ważne wydarzenia z historii polskiej wojskowości i martyrologii wojennej, tu przez lata gromadzone były pamiątki związane z kapelanami wojskowymi i wybitnymi postaciami związanymi z polskim Kościołem. Podczas II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego to właśnie Katedra Polowa WP odegrała znamienną rolę w dziejach Starego Miasta i ul. Długiej, przy której, zaledwie kilka metrów od kościoła mieścił się spacyfikowany przez Niemców szpital powstańczy.

Zadaniem Muzeum jest przedstawienie historii i roli, jaka odgrywają kapłani w dziejach oręża polskiego. Wystawa opowiada dzieje kapelanów wojskowych od początku ich działalności do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Zwiedzający w podziemiach katedry mogą obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, wysłuchać opowieści i wspomnień, przeczytać opisy na Ipodach. Na wystawie znajduje się również oryginalnych eksponatów, które zostały umieszczone w specjalnych oszklonych gablotach. W zbiorach przeważają: ołtarze polowe, różańce wykonane przez żołnierzy, fotografie, odznaczenia, ornaty, mundury.

Wystawie towarzyszy dźwięk i oświetlenie punktowe. Ekspozycja zaaranżowana została na powierzchni ok. 250 mkw. Amfiladowo połączone ze sobą piwnice odpowiadają wymogom współczesnego muzealnictwa. Komfortowe warunki przechowywania zbiorów zapewnia instalacja systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do obsługi turystów zagranicznych.

Muzeum Ordynariatu Polowego składa się z trzech stref funkcjonalnych:

  • wejścia w rejonie parteru z prawego przedsionka bocznego Katedry,
  • strefy szatniowo-sanitarnej w piwnicy z toaletą dla niepełnosprawnych,
  • ekspozycji stanowiącej jedno pomieszczenie złożone z układu łączonych otwartymi przejściami komnat.

Właściwe warunki przechowywania zbiorów zapewnione zostaną dzięki instalacji systemu wentylacyjno – klimatyzacyjnego z wysokim reżimem czystości, temperatury i wilgotności.

Nowopowstała instytucja kultury wzbogaca ofertę kulturalną Warszawy i całego regionu. Ze względu na swój wyjątkowy charakter jest dodatkowym punktem programu dla wycieczek i turystów indywidualnych.

Inwestor:

Miasto Stołeczne Warszawa

Inwestor Zastępczy:

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Generalny Wykonawca:

AMP Sp. z o.o.